Współpraca

Strona powstaje we współpracy z:

Magda-okładka-1m

logo-tn

Partnerzy

Fotograf Fotografia Namysłów

Wykaz linków tematycznych związanych z fotografią najbliższych okolic Namysłowa, zdjęcia zabytków, imprez, wydarzeń.

Namysłów Faktografia


wirtualnypokoj

 

Kościółek na Starym Mieście już wyremontowany 

Na początku sierpnia poinformowaliśmy o rozpoczynających się pracach remontowych przy kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Staromiejskiej. Dzięki wynoszącej 100 tys zł. dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się wymienić pokrycie dachu, wyremontować sklepienia oraz uzupełnić ubytki w cegle.

Będący kościołem filialnym namysłowskiej parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła obiekt powstał na przełomie XIII i XIV stulecia. Czyni go to jedną z najstarszych z zachowanych do dziś budowli w Namysłowie. Z tego samego okresu pochodzi bowiem prezbiterium kościoła pofranciszkańskiego. Potwierdzają to źródła - istnienie kościoła we wsi Stare Miasto (Antiqua Civitatas, Antiqua Namslaw) potwierdza dokument z roku 1286 (można brać pod uwagę również dokument z 1233 roku), a o istnieniu w mieście konwentu franciszkańskiego mówią zapiski z 1284 i 1285 roku.

Wybudowana z kamieni polnych oraz gotyckiej cegły świątynia pierwotnie nosiła imię Wszystkich Świętych. Obecne wezwanie otrzymała dopiero po wprowadzeniu dogmatu o niepokalanym poczęciu NMP w połowie XIX stulecia, a zmianę patronatu należy wiązać raczej z transferem ludności i przejęciem Ziemi Namysłowskiej przez administrację polską w latach 40. XX wieku.

Nie zachowała się niestety wieża kościelna, o której istnieniu świadczy rycina F.B. Wernera z XVIII stulecia. Kościoła nie oszczędziły losy wojenne - w 1945 r. uległ częściowemu zniszczeniu i odbudowano go w przeciągu kolejnych lat. Fakt ten wspomina ksiądz Michał Milewski, pierwszy powojenny proboszcz Namysłowa w parafialnej kronice.

 

Mateusz Magda

 

Polecane strony

fotograf ślubny kępno

Fotograf Ślubny Namysłów Kępno Artystyczna Fotografia ślubna weselna

Usługi na terenie miast Opole, Kępno, Namysłów, Kluczbork, Oława 

 

panstwowa-szkola-muzyczna-namyslow

 

Poziome Przewierty Sterowane Ogrodzenia Kępno Namysłów 

Myjnia samochodowa Namysłów

  

 

 

doln3a